Családi, közös nyaralás tizenkettedik alkalommal. Ebből háromban én is részt vettem: Erdélyben és Horvátországban és most az Őrségben. Szálláshelyünk: Szaknyér . Legközelebbi város: Körmend.
Csak az indulás előtt döntöttem, hogy mégis velük tartok, mivel az is lehet ez volt az utolsó közösen töltött egy hét. Felnőttek a fiúk, a legidősebb a párjával Angliában, Gergő művésztáborban már most is. Csak szerdán érkezett, átvonatozva az országon, hogy velünk lehessen.
Nem bántam meg, hogy velük jöttem - sőt -.
Az út hosszú volt, pedig megszakítottuk, Őrbottyánban aludtunk egy éjszaka, hétfő reggel folytattuk tovább és csak délután kettőre érkeztünk Szaknyérba. A háziak kedvesen mézes pálinkával köszöntöttek bennünket, átadták a házat, s félórán belül távoztak Gyömrőn lévő házukba nagy bizalommal ránk hagyva a rönkfából épített tetőteres nyaralójukat. Négy szoba, két fürdőszoba, nappali, konyha, kamra minden főzéshez szükséges eszközzel felszerelve. A kamra feltöltve, ha valamink nincs használjuk nyugodtan, majd megvesszük, vagy hagyjuk az árát távozáskor az asztalon. És tényleg távozáskor ott sem voltak, valóban az asztalon hagytuk az ajándékban vásárolt és elfogyasztott italok árát. Hátul a házhoz épített szintén fa csűrön még ajtó sem volt, pedig bent állt két kis traktor futóval, női,férfi biciklik és egyéb értékes holmik sora. Kerítés az nincs, csak néhány fa, cserje jelzi a határokat és nem csak ennél a háznál. Hát nálunk ez elképzelhetetlen.
Amúgy a falu nagyon pici, a harminc házat nyolcvanan lakják.
A mi szállásunk a falu szélén volt és csak szemben volt egyetlen szomszéd. Mező, erdő vett körben bennünket , hajnalonként az őzek, nyulak is oda merészkedtek, bár nekünk nem volt szerencsénk hozzájuk.
Első nap: Érkezés után ebéd hozott anyagból /sütöttem a csapatnak két kacsát/ este meg grillezett a vejem fűszeres húsokat és gombát. Körmenden nagy bevásárlás, önellátók leszünk, legalábbis a reggelit és vacsorát illetően.
Második nap: Dél körül indulunk, első uticél: Őriszentpéter. Szép kisváros, régi templommal, gyönyörű parkkal, fenyvesekkel. Útközben megnéztünk egy több száz éves haranglábat.
Innen Pityerszerre mentünk a skanzenbe. Megnéztük a régi vert falú, zsindelyes parasztházakat ablakukban az elmaradhatatlan piros muskátlival, régi gazdasági épületeket láttunk felszerelve a gazdálkodáshoz szükséges eszközökkel. Lenyűgöző volt. Ettünk itt hagyományos paraszti ételt: tejfeles langalót és dödölét.
Tovább mentünk Szentgotthárdra. Szép a város , a barok érseki palota és kert az óriás juhar fáival. Egyet át is öleltem, energiát kérve tőle. /Adott azt hiszem, mert jól bírtam az egész napos gyűrődést. /Itt elidőztünk, fagylaltoztunk, sütiztünk, majd a szállásra utaztunk.
Harmadik nap: Rátót, ahol két kastély is van, de egyik sem látogatható. Az egyik gyönyörűen felújítva kastélyszállóként üzemel. A másik fogyatékos fiatalok otthona. A körmendi Battyányi kastély és múzeum látogatható. Sajnos erre ráférne a renoválás, nagyon lepusztultak főleg kívül az impozáns épületek. Micsoda élet lehetett itt valamikor.
Mikor kijöttünk a kastély parkjából szemben jött velünk egy idős pár.Művészek lehettek talán, de olyan benyomást keltettek, mintha a kastély valamikori lakói lettek volna. A nőn fehér fodros bokáig érő muszlin ruha volt, fehér bokacipővel, a festett fekete haja apró ágacskákra volt fonva és erősen festette az arcát,a szemét. A férfi hófehér szakállat és bajuszt viselt, ő is fehér ingben, pantallóban. Tényleg érdekes látványt nyújtottak. Lehettek akár kései leszármazottak is.
/folyt.köv./
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése